Zapisy do OFE

Sporo w ostatnim czasie było zmian w kwestii Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Zmiany te oczywiście dotyczyły nie tyle samego istnienia tych instytucji, ale przede wszystkim sposobu gospodarowania zgromadzonymi środkami na nich. Otwarte Fundusze Emerytalne są tzw. drugim filarem i są obowiązkowe. Decyzję o wyborze funduszu podejmujemy w chwili kiedy uzyskujemy swoje pierwsze dochody.

Zostaniesz przydzielony losowo do OFE

Jeżeli samodzielnie tej decyzji nie podejmiemy, to zostaniemy losowo przydzieleni do jednego z nich. Co istotne, możemy również nie zdecydować się na wybór OFE. W tej sytuacji całość naszych składek zostanie złożona w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tego rozwiązania jednak nie polecamy, bowiem drugi filar, to po prostu dywersyfikacja naszych emerytalnych oszczędności.

Zmiany w prawie dotyczyły również możliwości zmiany swojego funduszu. Do tej pory mogliśmy to robić kiedy tylko chcieliśmy, jednak od lipca 2014 roku będziemy mieli taką możliwość jedynie raz na 2 lata.

Oto istotne szczegóły odnośnie OFE:

  • 1. Do OFE możesz zapisać się również przez Internet – nie musisz wychodzić z domu, odwiedzać przedstawicieli firm, nie musisz też nikogo do swojego domu zapraszać. Po prostu wystarczy wybrać odpowiednią zakładkę na stronie danego Funduszu i tam złożyć swoją deklarację. To bardzo duże ułatwienie. Powstały również w tym celu specjalne portale takie jak www.ofeonline.pl.
  • 2. Zapisanie się do wybranego funduszu zgodnie z prawem zawsze jest całkowicie DARMOWE. Jeżeli usłyszysz o jakiejkolwiek opłacie z tego tytułu, masz na pewno do czynienia z nieuczciwym przedstawicielem, który łamie prawo.
  • 3. OFE zasadniczo różnią się od ZUSu. W Funduszach Emerytalnych część odkładanej przez nas składki jest dodatkowo inwestowana w akcje, ZUS natomiast wyłącznie rewaloryzuje nasze składki kilka razy do roku. OFE to bardziej agresywny i ryzykowny model oszczędzania, ale niosący za sobą szanse sporego zysku.

Jakie ryzyko składek OFE?

Spotykamy się z opinią, że ryzyko inwestycyjne składek w OFE jest zbyt duże i w związku z tym należy wybrać wyłącznie sam ZUS. Fakty są jednak inne. OFE inwestują jedynie małą część naszego kapitału na giełdzie. Zyskujemy szansę na zysk, minimalizując tym sposobem ryzyko straty. Zadbajmy o naszą emeryturę.